TARİHÇE

ALKE 1955 senesinde Yüksek İnşaat Mühendisi Hazım Alakavuk ve Yüksek İnşaat Mühendisi Ayhan Kemaloğlu tarafından Antalya'da kurulmuştur. 1955-1960 yılları arasında daha çok binalar, sulama işleri, köprüler taahhüt eden ALKE 1960-1970 yılları arasında büyük çaplı sulama işleri, bina ve köprü işleri yapmıştır. 1970'li yıllar ALKE'nin edindiği tecrübenin ve ihtisas alanlarının başlangıcı olmuş, belli konularda Türkiye'nin önde gelen firmalarından birisi olmuştur.

Bugün ALKE dünyada Kazakistan, Umman, Rusya, Romanya, Gana, Maldivler gibi birçok farklı ülkede önemli projelere imza atmış önemli bir uluslararası inşaat firmasıdır.  Son dönemde bitirilen önemli projeler arasında Melen İçmesuyu Projesi (dünyanın ilk kıtalararası sualtı tüneli), Ambarlı Atıksu Arıtma Tesisi (Avrupa'nın en büyük atıksu arıtma tesisi), Astana Olimpik Stadyumu gibi projeler bulunmaktadır.  

Ayrıca 1987 yılına kadar olan bir çerçevede diğer alanlarda da yatırım yapılmış, bu amaçla Antalya'da bir un fabrikasi ile İzmir'de paslanmaz çelik mutfak eşyaları üreten fabrikalar kurulmuştur. İzmir ve Ankara'da kozmetik sektöründe yatırımlar yapılmıştır

1995 yılında ise turizm alanında yatırımlara başlanmış ve Antalya Konyaaltı'nda 1996 yılında Aqualand - Su Oyunları Parkı, 1998 yılında Adana'da Aqualand Su Oyunları Parkı işletmeye açılmıştır. 2002 yılında Antalya Konyaaltı'nda 400 dönüm alana yapılan "Beach Park" eğlence ve alışveriş tesisleri hizmete girmiş olup, yine ayni yil icinde Türkiye'de alanında bir ilk olan, yunus balıklarının show ve terapi amaçlı hizmet ettiği Dolphinland de yine aynı tarihte açılmıştır. 2003 yılının Nisan ayında da Antalya'da 650 yataklı konsept otel Hillside Su turizm sektorune kazandırılımıştır.

2007 yılında ALKE rüzgar enerjisi sektörüne giriş yapmıştır ve rüzgar enerjisi santralleri (RES) için kanat ve çelik kule imalatı yapmak üzere üretim tesisleri kurma çalışmalarına başlamış ve bu alanda farklı ortaklıklar kurmuştur. ALKE şu anda 10.000 m2 kapalı alana sahip fabrikasında iştiraki EGE Kule aracılığıyla çelik kule üretimi yaparak dünyanın en büyük rüzgar türbini üreticilerine hizmet vermektedir.